Projekt edukacyjny DBI 2019

W dniach 4-8 lutego w naszej szkole realizowany był projekt edukacyjny związany z bezpieczeństwem w Internecie. Głównym celem DBI było inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zapoznanie rodziców i nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocja pozytywnego wykorzystania Internetu.  Tegoroczne hasło – „Działajmy razem” – zachęcało wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska on-line.  Zaplanowane działania miały na celu podkreślenie roli współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci.

Realizacja DBI w naszej szkole przebiegła bardzo sprawnie. Na korytarzu zaprezentowane zostały materiały przysłane przez głównego organizatora akcji, Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Dodatkowo uczniowie klas 4-8 podczas godzin wychowawczych wykonali plakaty nawiązujące do bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie klas 7 i 8 zaprojektowali broszury dla rodziców „Czy jestem bezpieczny w sieci?”. Dzięki współpracy z Komisariatem Policji w Łapach, w szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 5-6 z policjantem. Sierżant sztabowy Adam Malecki przedstawił uczniom cechy bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych oraz omówił odpowiedzialność karną za działania niezgodne z prawem. Z ciekawą formą sprawdzenia wiedzy na temat bezpieczeństwa w Internecie zmierzyli się uczniowie klasy 4 a, biorąc udział w grze terenowej „Wirusiki”. Czwartoklasiści wykazali się znajomością PEGÓW, umiejętnością szybkiego układania puzzli, sprawnego odczytania szyfru oraz segregowania treści internetowych na dobre i złe.

Koordynatorem projektu edukacyjnego DBI 2019 było Stowarzyszenie „Łapska Dwójka”.

Alicja Zgajewska

Opublikowano: 12 lutego 2019 11:26