Łapy w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym

W niedzielę 4 marca w Łapach odbyły się główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Rozpoczęły się uroczystą mszą św. w intencji Żołnierzy Wyklętych z udziałem pocztów sztandarowych w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach.

Po mszy uczestnicy uroczystości razem z pocztami sztandarowymi udali się pod obelisk upamiętniający 60. rocznicę procesu Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego żołnierzy. Po odśpiewaniu hymnu państwowego powitano gości i wszystkich zgromadzonych.

W uroczystości uczestniczyli:  Poseł na Sejm RP  pan Dariusz Piontkowski, radni powiatowi i miejscy z Burmistrz Łap panią Urszulą Jabłońską, przedstawiciele Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Łapach, dr Tadeusz Beszta-Borowski - Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Łapy, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku pan Paweł Murawski, dyrektorzy szkół z delegacjami, reprezentanci stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańcy Łap.

Szczególnie serdecznie powitano żołnierzy Huzara – pana Tadeusza Perkowskiego i pana Stanisława Żochowskiego oraz członków rodzin Żołnierzy Wyklętych.

Wartę honorową pełnili harcerze VII Wodniackiej Drużyny i zuchy ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Zebrani pod przewodnictwem ks. Waldemara Krzywińskiego, Proboszcza Parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach odmówili modlitwę „Anioł Pański” w intencji Żołnierzy Wyklętych,  następnie złożono kwiaty i zapalono znicze pod obeliskiem.

W sali św. Józefa zabrał głos Poseł na Sejm RP pan Dariusz Piontkowski oraz Burmistrz Łap pani Urszula Jabłońska.

Pani Urszula Maciejczuk, nauczycielka historii w Szkole Podstawowej nr 2 w Łapach w interesujący sposób zaprezentowała bohatera wystawy IPN-u  „Zbigniew Rećko - „Trzynastka”. Bohater białostockiego podziemia”.

Program artystyczny „Wilczym śladem” przygotowany przez uczniów  Szkoły Podstawowej nr 2 pod kierunkiem pani Urszuli Maciejczuk był niezwykle przejmujący i wzruszający.

 Paweł Murawski, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku w swoim wystąpieniu ukazał historyczny proces formowania się fenomenu „Żołnierzy Wyklętych”.

W tym dniu była również prowadzona kwesta na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych zorganizowana przez Szkolne Koła „Caritas” oraz Ligę Morską i Rzeczną.

Burmistrz Łap i Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach serdecznie dziękują przybyłym gościom, ks. Proboszczowi Waldemarowi Krzywińskiemu, delegacjom, zuchom i harcerzom oraz mieszkańcom Łap za udział w uroczystości.

Opublikowano: 05 marca 2018 12:22

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 226

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony