Projekt "Matematyka nocą. Edycja II" zakończony

Stowarzyszenie Edukacyjne „Łapska Dwójka” od września do grudnia realizowało projekt „Matematyka nocą. Edycja II” w ramach programu "mPotęga" prowadzonego przez Fundację mBanku we współpracy z Fundacją Dobra Sieć. Celem głównym realizowanego projektu było pokazanie uczniom, że matematyka może być bardzo ciekawa. Podczas realizacji zaplanowanych działań sięgnięto po nietypowe metody edukacyjne.

W nocy z 13 na 14 października odbyła się Noc Matematyki. W ramach tej imprezy dzieci uczestniczyły w warsztatach "Uszyj to sam", podczas których wykorzystując umiejętności rysowania siatek brył, przygotowały szablony i wykroje, a następnie z tych wykrojów uszyły pokrowce na telefony, tablety oraz pudełka na drobiazgi. Następnie uczestnicy zaangażowali się w budowanie makiety miasta. W swojej pracy wykorzystali pudełka w kształcie graniastosłupów, walców, ostrosłupów i sześcianów oraz materiały plastyczne. Rano dzieci wzięły udział w zabawach i grach matematycznych.

29 listopada odbył się Dzień Gier Matematycznych. Na początku rozegrany został finał Szkolnego Turnieju Gry Matematycznej. Do rozgrywek wybrano edukacyjną grę matematyczną „Matematyczny wyścig”, której autorkami są nasza uczennica Natalia Porowska oraz jej mama. Rozgrywki trwały ponad godzinę, ale udało się wyłonić laureatów:

1. Karol Falkowski, 7 a

2. Maciej Adamczuk, 5 a

3. Mateusz Szmurło, 4 a

4. Magda Grzeszczuk, 6 a

5. Igor Fronc, 4 a

Po krótkiej przerwie odbyła się debata oksfordzka na temat "Matematyczna gra edukacyjna - planszowa czy komputerowa?", w której udział wzięli uczniowie klas piątych. Uczniowie z 5a przekonywali wszystkich, że gry planszowe są lepsze, natomiast ich przeciwnicy z 5b obstawali za grami komputerowymi. Bardziej przekonujący w szkolnej dyskusji byli zwolennicy matematycznych gier planszowych.

Podczas Dnia Gier Matematycznych nie mogło zabraknąć dostępu do planszówek – podczas przerw w jednej z sal można było pograć w ciekawe gry matematyczne. Realizatorzy projektu mają nadzieję, że uczestnicy powyższych działań spojrzeli trochę łaskawiej na matematykę i przy okazji dobrze się bawili.

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.

(Stowarzyszenie „Łapska Dwójka”)

Opublikowano: 22 grudnia 2017 08:28