Posumowanie Tygodnia Edukacji Globalnej

W dniach 18.11. – 26.11.2017r. odbył się w naszej szkole po raz pierwszy Tydzień Edukacji Globalnej.                                            Tegoroczna edycja TEG odbywała się pod hasłem "Przyszłość świata zależy od nas". 

Główny cel jaki nam przyświecał to: aktywizacja uczniów do uczestniczenia w zrównoważonym życiu globalnym. Innym celem było  przybliżenie młodym ludziom jak żyją, bawią się i uczą ich rówieśnicy w różnych miejscach na świecie, rozbudzenie wśród młodzieży tolerancji, ciekawości i akceptacji wobec odmienności kulturowej, "odbycie podróży po świecie" innych kultur oraz przybliżenie młodzieży zagadnień związanych z ubóstwem i głodem na świecie oraz dotyczących sprawiedliwego handlu. Było to szeroko zakrojone przedsięwzięcie, bo było zaangażowanych większość uczniów i nauczycieli. 

Najmłodsi uczniowie z klasy „0” na zajęciach poznały różne kontynenty, a szczegółowo Afrykę. Pracowały z globusem. Miały okazję poznać wszystkie rasy ludności na świecie i dowiedziały się o problemach zdrowotnych i żywieniowych wśród ludności afrykańskiej, ubóstwie oraz braku wody pitnej.  

Wychowawcy z klas I-III  przeprowadzili zajęcia do wysłuchanych bajek z cyklu „Mądre bajki z całego świata”. Przy tej okazji dzieci poznawały kraj, z którego pochodziła bajka, poznawały kulturę i tradycje tego państwa. Na zajęciach były wykorzystywane filmy i prezentacje: "Dzieciństwo w różnych krajach", „Jak żyją dzieci w Tanzanii?”, „Afrykańska szkoła”. Po tych zajęciach powstały ilustracje plastyczne do bajek i plakaty dotyczące omawianych krajów. 

  Klasy starsze poznawały Cele Zrównoważonego Rozwoju, a w szczególności – koniec z ubóstwem, zero głodu.  Odbyły się projekcje filmów: „Jak żyją dzieci w Tanzanii?”, „Afrykańska szkoła”, „Bangladesz – Edukacja Globalna. Efekt Domina” . Podczas dyskusji uczniowie zgłaszali  własne pomysły dotyczące niesienia pomocy światu. Skupiali się na problemie marnowania żywności w krajach bogatych. Powstały plakaty z hasłami – Co zrobić, żeby nie marnować jedzenia?

  W ramach TEG klasy IV – VI przystąpiły do konkursu plastycznego „Gość – Inność” organizowanego przez Fundację Humanitarną in Action Polska – Dobra Strona Świata. Prace zostaną wysłane do Warszawy, a na rozstrzygnięcie konkursu należy poczekać.                        1 grudnia odbędzie szkolenie w formie warsztatowej dla części nauczycieli na temat edukacji globalnej prowadzone przez p.E.Babicz z MODM.

Była to udana inicjatywa. Uczniowie z całą pewnością poszerzyli wiedzę o świecie. Ważne jest to, że dostrzegli globalne współzależności. Podczas tych kilku dni dzieci odwiedziły różne kraje, aby poznać problemy z jakimi borykają się ich rówieśnicy oraz w jaki sposób można im pomóc. Wierzymy, iż takie działania maja głęboki sens, bo pomagają dzieciom zrozumieć otaczający ich świat i uwrażliwiają na potrzeby drugiego człowieka.

Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielom za zaangażowanie.

                                                                                                                  Koordynator i lider Edukacji Globalnej Ewa Łapińska                                                                                                                                                                                       

Opublikowano: 03 grudnia 2017 17:11

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 155

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony