64 rocznica śmierci Kazimierza Kamieńskiego "Huzara".

Już kolejny raz 11 października pod obeliskiem upamiętniającym Kazimierza Kamieńskiego, pseudonim „Huzar” odbyła się podniosła uroczystość upamiętniająca 64 rocznicę Jego śmierci w białostockim więzieniu.

W samo południe spotkali się ci, którym pamięć o „Huzarze” jest bliska. W uroczystości uczestniczyły władze miasta reprezentowane przez Burmistrz Urszulę Jabłońską, przewodniczącego Rady Miejskiej Sławomira Maciejewskiego oraz radnych Rady Miejskiej Klubu Radnych PiS: Piotra Pułkośnika, Janusza Jamiołkowskiego, Adama Perkowskiego i Leszka Gulewicza. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili członkowie rodziny Huzara i jego towarzysze broni, wśród których był Tadeusz Perkowski. W imieniu Żołnierzy Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Łapach wystąpił Józef Falkowski. W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele młodego pokolenia: młodzież i zuchy z naszej szkoły pod opieką pani Urszuli Maciejczuk i pani Izabeli Lewickiej, klasa mundurowa z Zespołu Szkół Mechanicznych z Dyrektor Dorotą Kondraciuk oraz dzieci z Przedszkola nr 2. Na uroczystość przybyli też mieszkańcy Łap.

Na początku Dyrektor Krzysztof Łapiński powitał przybyłych. Następnie Ksiądz Waldemar Krzywiński proboszcz Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła odmówił modlitwę w intencji poległych i pomordowanych Żołnierzy Niezłomnych. W imieniu władz miasta głos zabrała Burmistrz Urszula Jabłońska, zwracając uwagę na potrzebę wychowania pokoleń w duchu patriotyzmu. Podziękowała szczególnie ciepło za obecność młodzieży i dzieciom oraz  nauczycielom i dyrektorom szkół. Krótką prelekcję historyczną wygłosiła pani Urszula Maciejczuk, nauczyciel historii w naszej szkole. Podkreśliła, jak ważną rolę w życiu narodu odgrywa pamięć o jego przeszłości. Na koniec pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze, oddając hołd walczącym o wolność Ojczyzny.

Uroczystość przygotowała społeczność naszej szkoły.

Opublikowano: 12 października 2017 18:30