Barbara Strzymińska-Zdanewicz bohaterką spotkania z cyklu

„Człowiek z pasją” w SP 2 Łapy

W piątek, 17 lutego br. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach mieli okazję uczestniczyć w kolejnym spotkaniu z cyklu „Człowiek z pasją”. Tym razem zaproszenie Stowarzyszenia „Łapska Dwójka”, organizatora spotkań, przyjęła Barbara Strzymińska-Zdanewicz.

Barbara Strzymińska-Zdanewicz jest z wykształcenia plastykiem. Obecnie piastuje stanowisko Regionalnego Koordynatora ds. Filatelistyki Poczty Polskiej, projektuje również znaczki wydawane na Podlasiu. Podczas spotkania przybliżyła uczniom tajemnice swojej wieloletniej pasji, która jest związana z wykonywaną pracą.

Filatelistyka to rodzaj hobby polegający na kolekcjonowaniu wszelkiego rodzaju walorów pocztowych: znaczków na listy, datowników okolicznościowych, całostek i kopert FDC (czyli kopert ze znaczkami pocztowymi ostemplowanymi pierwszego dnia obiegu znaczka).

Spotkanie zapoczątkowało przyswojenie podstawowych terminów niezbędnych podczas zbierania znaczków: filatelistyka, całostka, karnet. Bohaterka spotkania przedstawiła malutki wycinek swojej pasji – kolekcję znaczków zimowych. Pokazała uczniom znaczki z krajobrazami, dyscyplinami sportowymi uprawianymi zimą, roślinnością zimową. Dzieciom najbardziej podobały się znaczki wydane z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Święta Trzech Króli i Dnia Zakochanych. Pani Barbara opowiedziała również, po co i jak zbiera się znaczki, jakie są najciekawsze kolekcje i jak rozpoznać najcenniejsze okazy.

Nasz gość zachęcił dzieci do zamawiania spersonalizowanych znaczków, które będą niepowtarzalną pamiątką. Na zakończenie odpowiadał na dociekliwe pytania, zadawane przez dzieci. Spotkanie zakończyło gorące podziękowanie i zapewnienie uczniów, że bliżej zapoznają się z filatelistyką.

Spotkanie z pasją jest kolejnym etapem współpracy naszego stowarzyszenia i Poczty Polskiej.